Chemia

W naszej ofercie znajdą Państwo zarówno oleje jak i woski, a także lakiery, farby, kleje i inne artykuły pielęgnacyjne i konserwujące podłogę.

W zależności od rodzaju podłogi, intensywności jej eksploatowania oraz szeregu innych czynników zalecamy użycie oleju, wosku, bądź lakieru. Każdy z tych produktów ma wiele rodzajów, które odpowiednio dobieramy do danego podłoża.

Dodatkowo oferujemy szeroką gamę artykułów pielęgnacyjnych do drewna, tak by nasza podłoga była piękna na lata.

Oleje i woski

Olejowanie to coraz bardziej popularny i jednocześnie najstarszy sposób zabezpieczenia podłóg drewnianych. Olejowanie wydobywa  usłojenie drewna, pogłębia jego kolorystykę i uwidacznia jego urok. Powierzchnia podłogi uzyskuje naturalny wygląd, nie pęka, nie łuszczy się i nie rozwarstwia. W przeciwieństwie do lakieru nie tworzy powłoki pokrywającej parkiet. Oleje po naniesieniu na podłogę drewnianą utwardzają się oksydacyjnie – za pomocą tlenu zawartego w powietrzu lub przy udziale światła UV.

Oleje możemy podzielić na:

  • nietwardniejące (naturalne) np. lniane, słonecznikowe
  • twardniejące  zawierające rozpuszczalniki i żywice. 

Im większa ilość żywic tym szybszy jest czas schnięcia i utwardzania oleju (tzw. oleje high-solid). Coraz częściej nakładane są oleje koloryzujące oraz modyfikowane, które możemy polakierować. Alternatywą dla olejowania podłogi jest woskowanie. Wosk w przeciwieństwie do oleju nie penetruje głęboko parkietu, ale pozostawia na powierzchni cienką warstwę (delikatny połysk) chroniącą drewno przed wnikaniem zanieczyszczeń.

Lakiery

Mamy bardzo wiele rodzajów lakierów. Poszczególne rodzaje lakierów charakteryzują się różną odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki chemiczne. Wybór lakieru zależy od rodzaju podłogi jak również intensywności jej eksploatacji. Musimy mieć to na uwadze, aby zapewnić trwałość lakieru i piękny wygląd podłogi.

Podłoga na sali gimnastycznej powinna spełniać całkiem inne warunki, niż np. w sypialni. Niektóre pomieszczenia w domach, takie jak salon, są znacznie bardziej eksploatowane. Warto pamiętać o tym, że podłoga lakierowana jest znacznie bardziej odporna na uszkodzenia niż ta zabezpieczona przy pomocy oleju.

Różne lakiery pozwalają także na uzyskanie odmiennego efektu wizualnego. Lakier może zapewnić wygląd drewna bardzo zbliżony do naturalnego, bądź dać powierzchni podłogi wysoki połysk.

Wybór odpowiedniego lakieru powinien być uzależniony również od użytego gatunku drewna.

Lakiery dzielimy na lakiery na bazie wody, rozpuszczalnikowe [poliuretanowe], chemoutwardzalne, uretanowe i alkidowe.

Kleje i grunty
Użycie odpowiedniego kleju zapewnia nam długi żywot podłogi. To samo dotyczy dobrania odpowiedniego preparatu gruntującego. Niestety wielu pseudo fachowców ignoruje ten fakt, co prędzej czy później przysparza problemów użytkownikom.

Dlatego układanie podłogi powinno się powierzyć rzemieślnikom z dużym doświadczeniem i wiedzą w temacie drewna i chemii do jego układania.

Pielęgnacja i konserwacjaDo konserwacji i pielęgnacji podłóg należy używać tylko profesjonalnych środków pielęgnacyjnych zalecanych przez producentów lub wykonawcę podłogi drewnianej.

Pielęgnację należy powtarzać przez cały okres w zależności od intensywności użytkowania podłogi i szybkości zużycia podłoża. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się z pięknym wyglądem podłogi oraz znacznie przedłużymy jej żywotność.

Farby i bejce
Barwienie podłóg drewnianych to modny zabieg, który całkowicie zmienia charakter wnętrza.

Podłogi drewniane można lekko wybielić, przyciemnić lub nadać im dowolny kolor wybrany z karty kolorów. Jest kilka sposobów na zmianę barwy drewna. Zależnie od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, możemy użyć bejcy, lakieru, wosku lub oleju. Warunkiem jest uprzednie wyszlifowanie drewna.

 


Zapraszamy do sklepu internetowego na www.parkietymarzen.com.pl.